arama

Türkiye yerli oyunlar ile rekor gelir elde etti

Türkiye yerli oyunlar ile rekor gelir elde etti
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş

Dijital oyun pazarı hızlı bir şekilde büyümeye devam ederken, 30 milyondan fazla oyuncunun bulunduğu ülkemizde oyun geliştiren firmaların sayısının artması, ülkemizin tanınmasına ve ekonomiye büyük bir katkı sağlıyor.

Türk oyun geliştiricilerin gerçekleştirdiği ihracat, 2017 yılında önceki yıla göre yüzde 40 artış göstererek 700 milyon dolara ulaştı. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, sektörün ihracat başarısını artırarak sürdürdüğünü dile getirdi.

 10 milyar dolarlık ihracat hedefleniyor!

Her geçen yıl ihracat rekorları kıran sektör, bu yıl 1 milyar dolarlık ihracat hedefliyor. Oyun Geliştiricileri Derneği verilerine göre, 2016’da bir önceki yıla kıyasla yüzde 25’lik artış ile 500 milyon dolar ihracat gerçekleştirildi.

Türkiye’de oyunlara artan ilgi ve mevcut oyunlara yenilerinin eklenmesiyle bu her geçen yıl büyüyor. Türk oyun geliştiricilerin 2023 yılında 2,5 ile 10 milyar dolar arası ihracat hedefini olduğunu belirten Zeybekçi, Türkiye’den çıkan oyunların birçok prestijli uluslararası yarışmadan ödülle döndüğünü ifade ediyor.

Bu kapsamda Zeybekci, Ekonomi Bakanlığı olarak oyun ve yazılım sektörüne desteklerini sürdüreceklerini belirtiyor. TOGED Yönetim Kurulu Başkanı Ali Erkin’de, uluslararası alandaki bu ilgiyi ülkeye döviz kazandıran bir faaliyete dönüştürmekten mutlu olduklarını dile getiriyor.

Türkiye’nin global oyun pazarında payını artırmak için çaba göstereceklerini belirten Erkin, oyun geliştirme alanında ülkemizdeki insan kaynağı ihtiyacının her geçen gün arttığını belirtiyor.

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ