arama

Mitsubishi’den elektrikli devrim

Mitsubishi’den elektrikli devrim
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş

 Renault ve Nissan’la ortaklık kuran plug in hibrit ve araçlarla tekrar yükselişe geçecek. 2021’de Avrupa’da karbondioksit emisyon normlarının 95 grama inecek olmasıyla ürün gamını yenileyecek olan marka SUV gibi büyük araçlarını plug in hibrit, küçük ve kompaktları ise ağırlıklı üretecek. Ortaklığa “PHEV” teknolojisini verirken onlardan EV (tam ) teknolojisindek son gelişmeleri alacak.

AVRUPA VE DÜNYA LİDERİ
Mitsubishi Motors Marsilya’da plug-in hibrit elektrikli çift motorlu SUV aracının lansmanını gerçekleştirdi. 80 yıllık 4WD uzmanlığına, elektro-mobilite alanında 50 yıllık AR-GE geçmişine ve 30 yıldır ralliler kazanan dört çeker kontrol teknolojisine dayanan geçmişi ile MMC 2013’te segmentte kuralları belirleyen plug-in hibrit elektrikli çift Motorlu SUV otomobili ’i piyasaya sunmuştu. 2015, 2016 ve 2017 yıllarında Avrupa’nın en çok satan plug-in hibrit aracı oldu ve satışları bugüne kadar 100 bin adedin üzerine ulaştı Dünya çapında 150.000 adedin üzerinde satan araç dünyanın en çok satan plug-in hibrit SUV aracı kabul ediliyor. Efsane Pajero’yu artık Avrupa emisyon normlarına uymamasından dolayı getirmeyecek marka “Drive Your Ambition” (Hırsını sür) sloganıyla yeni ürünlere yönelecek.

REKORTMEN TÜRKİYE’YE 2019’DA GELECEK
Lansman konuşan Temsa Motorlu Araçlar Genel Müdürü şunları kaydetti:
“2030’a geldiğimizde dünyada satılan araçların yüzde 25’i (sıfır emisyon) elektrikli araçlar olacak. Bu trendin ilerleyen yıllarda elektrikli araç teknolojisindeki maliyetlerin azalması ile daha da hızlanacağı öngörülüyor. Önümüzdeki dönemde değişen ihtiyaçlara paralel olarak ülkemizde de şu anda yetersiz olan altyapının gelişmesi ve araçlar için vergisel teşviklerin bulunmaması gibi sorunların çözümlenmesinin ardından bir dönüşüm yaşanması bekleniyor. Biz de satış rekorları kıran Outlander PHEV’i Türk tüketicisiyle de buluşturmak istiyoruz. Ancak modeli vergisel teşviklerin yetersizliğinden dolayı 2019’un ilk aylarında Türkiye’ye özel sipariş ile getireceğiz.”

AVRUPA’DA GURUR BİZDE MAĞDUR

Avrupa’da fiyatları 35 ile 55 bin euro arasında değişecek olan Outlander PHEV Türkiye’de emisyon bazlı veya değişken hacimli hibrit araç vergi desteği olmadığından ithal edildiğinde yüksek fiyatlara denk gelecek. Bu yüzden araç özel siparişle ithal edilecek. Akpulat, “Yerli elektrikli üretiminin hayata geçmesi ve satışa başlamasına paralel altyapının hazır hale gelmesi ve vergisel teşviklerin sağlanması ile Türkiye’de satılan elektrikli araç sayısı da artacak elektrikli konusunda tecrübeli markamız ile biz de büyümeyi hedefliyoruz”diye konuştu.

3 MOTOR ve 3 MOD VAR

Mitsubishi, sektörün geneline hakim yaklaşımın aksine, kendi plug-in hibrit araçlarının geliştirilmesinde içten yanmalı motorlu araçlarda jenerik elektriğe geçişten kaçınmaya karar verdi.
Mühendisler gücünü daha ziyade (biri önde, diğeri de arkada olmak üzere) iki elektrikli motordan alan ve her ikisi de sürüş koşulları ve/veya şarj durumu gerektirdiğinde otomatik olarak devreye girebilen, büyük bir benzinli motor ve güçlü bir jeneratör ile tamamlanan bir elektrikli sistemi tercih ettiler. Yeni Outlander PHEV’de tümü daimi elektrikli 4WD sunan 3 sürüş modu var. Saf EV (saatte 135 km’ye kadar),seri ve paralel hibrit modları. Araçtaki 2,4 lt benzin motoru daha yüksek strok hacmi ile bir araya geldiğinde daha iyi hızlanma,emisyon ve yakıt ekonomisi sağlıyor. nceki modellerde bulunan Normal ve 4WD Lock modlarına iki yeni sürüş modu katılıyor. Sport modu, sürücüye dolambaçlı yollarda daha yüksek sürüş keyfi için daha fazla doğrudan kontrol sunuyor.

Snow modu ise karlı veya kaygan zeminlerde daha yüksek güven sunuyor. Otomobilin beygir gücü kullanılan motorların kombinasyonu ve hıza göre 109’lardan başlayıp 200’lerin üzerine kadar çıkıyor. 0-100 km hızlanmasını 10.5 saniyede yapan otomobilin ekonomik mod sürüşlerinde yakıt sarfiyatı 100 km’de ortalama 2 lt’lere kadar iniyor. Karbondioksit emisyon oranı ise 46 gram seviyesinde.

AMİRAL GEMİSİ EVE ELEKTRİK DE VERİYOR

Outlander PHEV’in Mitsubishi Motors’un amiral gemisi ürünü konumunda olduğunu belirten Akpulat araçtaki teknolojinin tam elektrikli (EV) çok daha üzerinde olduğunu altını çizdi. Araçta biriken enerji ile bir evin 10 gün elektrik ihtiyacının karşılanabildiğini veya 89 gün boyunca elektrikle kullanıldığını dikkat çeken Akpulat ,”PHEV teknolojisi ile elektrikli araçlar kategorisinde halen ciddi bir sorun olan sürüş menzilinde önemli atılımlar atarak rakiplerimizden bir adım öne çıkmayı hedefliyoruz. Yen Outlander PHEV, bu önemli atılıma ilave olarak daha keskin hatları, daha şık iç dizaynı ve yeniden tasarlanan şanzımanı ile de sınırları zorlayacak” dedi.

 

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ