arama

Mariam oyunu yasaklandı! Mariam neden yasaklandı?

Mariam oyunu yasaklandı! Mariam neden yasaklandı?
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş

Suudi Arabistan’dan Salman El Harbi tarafından geliştirilen isimli oyun kısa sürede popülerleşti. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yasaklanan ve gençleri intihara sürükleyen Mariam nedir?

Mariam oyunu için yasaklama kararı çıkartıldı!

Oyunun konusuna gelirsek; Mariam adında 9 yaşındaki bir kız çocuğu kaybolduğunu söylüyor ve bizden eve dönmek için yardım istiyor. Mariam oyunu Türkçe olarak Android ve iOS‘te indirilebilir durumda olduğu için de insanlar tedirginliklerini koruyordu. Biz de sizler için oyunun detaylarını ve bu kararın altında yatan şeyleri irdeleyen bir video hazırladık. İyi seyirler!

Aslında işler gayet normal başlıyor olsa da bundan sonrası bir hayli ilginç. Oyun daha en başta sizin isminizi, adresinizi, yakın çevrenizi sorarken, sosyal medya hesaplarınız ve WhatsApp gibi uygulamalarınıza erişim isteniyor.

Korku ve dehşet unsurlarının sık sık kullanıldığı oyun için birçok aile şikayet yoluna gidince, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı mahkemeye başvurarak oyuna erişimin engellenmesini talep etti.

Mavi Balina‘nın dünyaya yayılmasının ardından, şimdi de bu oyun, özellikle barındırdığı korkutucu öğelerle ailelerin tepkisini çekmiş durumda. Oyunun Orta Doğu‘da ciddi bir popülerliğe sahip olduğunu belirtelim. Türkiye’de bir dönem YouTube tarafında ciddi bir popülerlik kazanan bu oyun, içerdiği psikolojik etmenler nedeniyle çocuklar için ciddi bir tehlike oluşturuyor.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın erişimi yasaklama talebini yollamasının hemen ardından, Ankara Sulh Ceza Hakimliği oyunun yasaklanması yönünde kararı onayladı. Çocukların gelişimine etki edebilecek unsurlar içeren ve oldukça tehlikeli olduğu açık bir şekilde belli olan Mariam oyunu, artık erişime kapanmış durumda.

Özellikle Aralık ve Ocak aylarında Mariam YouTube üzerinde hayli popüler olmuş ve YouTuber’ların dikkatini çekmişti. Bu olayların ardından bir süre haber alınamayan yapım, şimdi yasaklama kararıyla gündemde. Yine de yasaklama kararına rağmen oyuna halen erişim imkanı bulunuyor. Mariam APK dosyası üzerinden oyun indirilebileceği için ailelerin bu konuya özellikle dikkat etmesi gerekiyor.

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ