arama

Detroit Become Human inceleme (PS4)

Detroit Become Human
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş

Become videosu ile karşınızdayız. Son zamanların en çok merak edilen oyunlarından biri olan Detroit Become Human oyuncuları için nasıl bir deneyim sunuyor? Beyond Two Souls zamanı yapılan hatalardan geri dönülmüş mü? Yoksa David Cage ve ekibi bize beklentilerin altında bir macera mı sunuyor. Bunların hepsinin cevabını detaylı –çok detaylı– inceleme videomuzda görebileceksiniz.

Detroit Become Human inceleme

Teknolojinin değiştiğini, geliştiğini ve artık bambaşka bir şeye dönüştüğünü iliklerimize kadar hissediyoruz. Dijital dönüşüm, nesnelerin interneti, yapay zeka, otonom araç sistemleri, akıllı asistanlar, akıllı evler ve çok daha fazlası…

Bir sonraki adım ne olacak? İnsanlığın bir sonraki büyük hamlesi ne olacak? Bunu hiç düşündünüz mü? Aslında Sofia’ya veya Boston Dynamics’e biraz bakmak bunu anlamak için yeterli olacaktır.

Yapay zekanın bir noktada müthiş bir atlama gerçekleştireceğini hepimiz biliyoruz. Bu eskiden olduğu gibi bir kurgu değil, hayal değil.

Peki, bu gerçekleştiğinde ne olacak? Hiç düşündünüz mü? İşte dev inceleme videomuz! İyi seyirler!

Detroit Become Human konusu

2038 yılındayız. Yıllar önce Kamski adında genç bir girişimci müthiş bir buluş gerçekleştirir. Geliştirdiği yazılım ve biyokomponentler sayesinde insan hayatını kökten değiştirir. O ve şirketi CyberLife sadece yıllar içerisinde dünyanın en büyük şirketi olurken, Amerika’nın genelinde Android çılgınlığı başlar. 

Fabrikalar, televizyon kanalları, iş yerleri, sokaklar, evler Adnroid’lerle dolup taşar. Neredeyse tüm iş kollarına sıçrayan Android’ler insanların yaptığı işleri sadece bakım ücretleri karşılığında, yani bedava yapmaktadır. Bu hızlı gelişime uyum sağlayamayan ABD ekonomisi çöker ve işsizlik tüm zamanların en yüksek rakamlarına ulaşır.

Yıllar içerisinde meslek grupları yok olmaya ve yerlerini dijital kölelere bırakır. İşsizlik arttıkça kamuoyunda Android’lere olan bakış açısı nefrete dönüşürken, ABD hükümeti daha fazla Android yapabilmek için Rusya’yla Kuzey Kutbu’nda burun buruna gelir.

Bir yandan da dünyamız 21 yüzyılın ortalarına yaklaşırken Küresel Isınma’dan iyice nasibini almıştır. ABD kıyı şeridi hızla yok olurken, bir zamanlar en pahalı evlerin yer aldığı Los Angeles gibi eyaletler hızla göç verir. İnsanlar iç bölgelere doluştukça nüfus yoğunluğuna bağlı olarak sorunlar artar.

İşte Detroit’in en büyük başarısı bu: Gerçekten inanabileceğiniz bir oyun dünyası oluşturuyor. Bir yandan da karamsar bir gelecek tahmini yapıyor. Ve işin güzeli bunu oyunda size direkt anlatmıyor.

Detroit Become Human karakterleri

Detroit Become Human

Connor

Oyuna Connor’la ve ünlü Rehine bölümüyle başlıyoruz. Detroit mekaniklerinin bizlere anlatıldığı bu bölümde, ilk kez bir aykırı ile tanışıyoruz.

Oynanabilir 3 ana karakterden biri olan Connor, özel bir amaç için CyberLife tarafından üretiliyor. Detroit Polis Departmanı’nıyla Aykırı’ları yakalamak için iş birliği yapan Connor, bu amaç uğrunda savaşıyor.

Sahip olduğu eşsiz sensörler sayesinde çevreyi tarayabilen ve oluşturduğu simülasyonlarla olay akışlarını yeniden canlandırabilen Connor, böylece kolaylıkla yoldan çıkmış androidlerin peşine düşebiliyor.

Detroit Become Human

Kara

Aslında hepimiz Kara’yı tanıyoruz. Bundan yıllar önce, 2012’de Quantic Dream bizlere müthiş bir teknoloji demosu göstermişti. Bu demo aslında bir nevi Detroit: Become Human’ın habercisi olmuştu.

2032 yılında üretilen bu model ev işlerini halletmesi ve evebeynlerin çocuklarına göz kulak olması için tasarlanıyor. Dünya çapında çok popüler bir model olan AX400, 300 farklı dil konuşabilirken, 9000 den fazla yemek türünü pişirebiliyor.

Teknoloji demosunda bizim oyunda yönettiğimiz modeli bir araya getiren operatör ilginç bir şeyi  fark eder. Kara duygusal zeka belirtileri göstermektedir. Onu tam geri sökecekken içinde oluşan acıma duygusuyla bu kararından vaz geçer ve ona dikkatli olmasını tembih eder.

Detroit Become Human

Markus

Markus diğer iki karakterimizden oldukça farklı bir Android. Connor ile aynı RK serisine ait olmasına rağmen, bizzat Elijah Kamski tarafından hayat verilmiş çok özel bir prototip.

Kamski’nin yakın dostu Carl Manfred kaza geçirip, yürüme kabileyitini kaybedince, Markus’u ona hediye ediyor. Geçirdiği kazanın ardından resim yapmayı bile bırakan Carl’ın motivasyonunu sağlamakla yükümlü olan Markus, onun yeniden kendine gelmesini sağlıyor. Böylece ikili arasında büyük bir dostluk doğuyor.

Detroit Become Human Artıları ve Eksiler

+ Muhteşem düşünülmüş detaylı oyun dünyası

+ Harika karakterler ve karakter gelişimi

+ Kaliteli ve oldukça değişken senaryo

+ Nefis müzikler

– QTE’ler can sıkıcı olabiliyor

– Connor’un olay örgüsünde bazı noktalarda kolaya kaçılmış

Detroit Become Human çıkış tarihi 25 Mayıs 2018 olarak belirlendi. Oyunu bu tarihten itibaren PS4 üzerinden oynayabileceksiniz. Detroit Become Human fiyatı ise 279 TL.

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ