arama

Apple’dan Steam Link uygulamasına veto!

steam link
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş

Dünyaca ünlü oyun yapımcısı Valve‘nin sahip olduğu dijital platform için bu hafta Steam uygulamasının çıkacağı biliniyordu. Android platformuna beta sürümü ile çıkan uygulama, iOS işletim sistemine çıkmak için gün sayarken Apple cephesinden ilginç bir haber geldi.

Steam, oyun deneyimini mobil kullanıcılar ile paylaşmak amacıyla Steam Link adlı uygulamasını piyasaya sürdü. İlk olarak beta sürümü Android için Google Play Store‘da sorunsuz bir şekilde yerini alan uygulama için Apple kullanıcıları da gün sayıyordu. Ancak Apple’dan Valve firmasına gelen bir sonucu iOS işletim sistemine sahip mobil kullanıcılar Steam Link‘i cihazlarına indiremeyecekler.

Steam Link için son dakika değişikliği!

Aslında App Store yetkilileri uygulama için gerekli kontrolleri yaptıklarını ve uygulamanın bugün yayınlanacağını bildirmişlerdi. Ancak son dakika değişikliği ile yetkililer gözden kaçırılan kontroller olduğunu söylediler. Apple’ın uygulama rehberindeki “iş anlaşmazlığı” kuralları ile bağdaşan durumlardan dolayı App Store üzerine uygulamayı koyamayacaklarını açıkladılar.

steam link

Gelen duyumlara göre bu engelin sebebinin App Store’un tüm uygulama satın alımlarında yüzde 30 pay kesmesi olabileceği düşünülüyor. Çünkü uygulama Steam’i olduğu gibi telefonunuza yansıttığı için App Store oyunlarına ihtiyacınız kalmadan Steam’deki oyunlarınızı oynayabiliyorsunuz.

Valve yetkilileri, paylaştığı yazıda Apple ve App Store yöneticilerinin bu yasaklama kararını tekrar düşünmesini umduklarını söylüyor. Ancak Apple’ın mobil oyun sektöründeki pazar payını daraltacağını düşündüğü Steam Link’in App Store tarafında pek de parlak bir geleceği bulunmuyor.

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ